Cleaner czy dehydrator?
Cleaner czy dehydrator ?
Podział
Odwieczne pytanie początkujących stylistek, aczkolwiek pewnie by się znalazła i doświadczona stylistka która będzie miała problem w odróżnieniu tych dwóch produktów. Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem zdecydowanie nie ma żadnych przepisów prawa które by tą sytuacje normalizowały. Dlatego też np. w jednej firmie produkt będzie się nazywał cleaner ( w Indigo) a w drugiej firmie dehydrator (w Yoshi), skład jest identyczny (jedynie proporcją składowych półproduktów są różne) i dzięki temu mamy taki dylemat, a jest to ten sam, identyczny produkt.
Ja bym podzielił preparaty pomocnicze z rodziny cleanerów na 3 rodzaje zależne od tego do czego służą:
- dehydratory ( używamy do odtłuszczania itp.),
- cleaner ( służy do usuwania warstwy klejącej - dyspersyjnej),
- cleaner z olejkiem ( służy do usuwania warstwy klejącej – dyspersyjnej, ale zawiera w sobie olejki lub masło shea).
Dehydrator
Preparat pomocniczy, którego głównym zadaniem jest odtłuszczenie, osuszenie i oczyszczenie płytki z resztek sebum, kosmetyków typu: krem, fluid, usunięcie resztek pyłu po opracowaniu skórek oraz po zmatowieniu płytki. Używamy go tylko i wyłącznie na początku stylizacji przed nałożeniem primera. Dehydratory są na bazie: ethyl acetate, isopropyl alcohol oraz isobutyl acetate. Oczywiście w różnych firmach może być w różnym stosunku tych półproduktów do siebie. Najważniejsze, preparat służy do odwodnienia, wiec kategorycznie nie może zawierać wody w swoim składzie! Cleaner Indigo, Nail prep Victoria Vynn, dehydrator Yoshi. Jak widzisz nazwy różne, a produkt taki sam i ma takie samo zastosowanie. Dlatego najlepiej jak będziesz czytała skład chemiczny produktu, wtedy bez problemu odróżnisz czy to np. jest dehydrator czy może cleaner?
Cleaner
Do czego nam służy cleaner? Dedykowany jest do usunięcia lepkiej warstwy – dyspersyjnej, do usuwania nie utwardzonego produktu np. z zalanych skórek, ale też nam się sprawdzi w zdobieniach Ponownie mamy sytuacje z nazewnictwem w różnych firmach. Więc jak mieć pewność że mamy styczność z cleanerem? Podobnie jak w przypadku dehydratora z pomocą przychodzi nam skład chemiczny. Isopropyl alcohol (najlepszy skład moim zdaniem jest jak ma tylko w składzie tą substancje), woda, tylko te dwa składniki i nic więcej. Jakie mamy nazewnictwo w firmach? Cleaner wipe off Indigo, duo prep Victoria Vynn, Cleaner Nails Company, Cleaner Yoshi czy Cleaner Lux Yoshi.
Cleaner z olejkiem
Stosujemy go na koniec stylizacji w celu usunięcia lepkiej warstwy po utwardzeniu topu ( topu no wipe się nie przeciera już!). Nie jest to produkt dehydratujący, ani nie służy do czyszczenia paznokci. Jest używany do usuwania warstwy dyspersyjnej z utwardzonego lakieru, pozostawiając jedwabisty połysk na paznokciach. Ich ogromną zaletą jest dodatek np. masła shea lub emolientu. Często ich dopełnieniem jest kompozycja zapachu. Na pewno nie sprawdzi się on w nail artach ( zdobieniach ), dlatego że zostawia tłustą warstwę poprzez dodatek natłuszczający. Jak widzisz nie jest to produkt obowiązkowy bez którego nie wykonasz poprawnie stylizacji, ale jeśli masz to który zostawia warstwę klejącą na pewno się przyda. Jeśli chodzi o nazewnictwo w różnych firmach to znowu mamy: cleaner super shine shea Indigo, Cleaner finisz Victoria Vynn czy cleaner high shine Nails Company.
Podsumowanie
Podsumowując, różnica między "cleaner" a "dehydrator" polega na ich głównych funkcjach i działaniu w przygotowaniu paznokci do manicure. "Cleaner Super Shine" natomiast to produkt, który jest specjalnie zaprojektowany do nadawania połysku lakierowi hybrydowemu lub żelowemu, po jego utwardzeniu. Wybór odpowiedniego produktu zależy od konkretnego etapu procesu manicure i oczekiwanych efektów.